Çelik Kapı Fiyatı

İyi Bir Çelik Kapı Nasıl Olmalı? Teknik Özellikler

İyi Bir Çelik Kapı Nasıl Olmalı? Teknik Özellikler

Çelik kapılar; evlerimize, binalarımıza ya da herhangi bir yere giriş çıkışı sağlayan olmazsa olmaz parçalardır. Çelik kapı, evlerimizin dış dünyayla olan bağlantılarını keserek güvenlik sağlar. Özellikle yüksek nüfuslu şehirlerde çelik kapıların önemi oldukça fazladır. Günümüzde insanlar genellikle çok fazla kişinin bir arada bulunduğu kalabalık apartmanlarda yaşarlar, bu nedenle evlerin iyi bir biçimde korunması oldukça önemlidir. Evlerimizi güvende tutan şey çelik kapılardır, villa çelik kapı ve diğer çelik kapıların doğru bir biçimde seçilmesi önemlidir. Güvenliği doğru bir biçimde sağlamak için çelik kapının özelliklerinin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına iyice bakmak gerekir. Güvenli bir çelik kapıya sahip olmak için; çelik kapınızın evinize uygun boyutlarda özel olarak imal edilmiş, kalın saclı, birden fazla kilit koruması olan kapıları tercih etmek daha doğru olacaktır. 

 

İyi Bir Çelik Kapıda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Çelik kapıların özellikleri, tasarımları, üretildiği malzemeler birbirinden farklılaşır ve çeşitli çelik kapı modelleri satışa sunulur. İyi bir çelik kapıya sahip olmak için çelik kapı özelliklerini incelemek ve ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakmak gerekir. Kaliteli ve sağlam malzemelerden üretilmeleri sebebiyle çelik kapıların güvenlikleri oldukça yüksektir. Bu nedenle ev giriş çıkışlarında çelik kapıların yer alması bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çelik kapı modellerine iyi diyebilmemiz için hangi özelliklere sahip olmaları gerekir?

 • Montaj esaslarına uygun olmalıdır. 
 • Ölçüleri standartlara uygun olarak üretilmelidir.
 • İmalat standartlarına uygun olarak üretilmelidir.
 • Gövde kalınlığı 8 cm’den kalın olmalıdır.
 • Elektrostatik sac boyası kullanılmalıdır.
 • Geniş açılı bir gözetleme dürbünü yer almalıdır.
 • Aksesuarlarda paslanmaz krom kullanılmalıdır.
 • Kapının menteşeleri krom çelik olmalıdır.
 • Güvenlikli ve kaliteli bir markanın kilit sistemi kullanılmalıdır.
 • Kilit göbeği delinmelere dayanıklı olmalıdır.
 • Dışarıdan herhangi bir müdahaleye maruz kalınmaması için kilit karşılıkları takviyeli olmalıdır.
 • Takılacağı yere uygun boyutlarda üretilmelidir.
 • Montajı sağlıklı bir biçimde yapılmalıdır.
Kaliteli Çelik Kapı

Çelik Kapı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eviniz için önemli olan çelik kapı almak değil, iyi bir çelik kapı satın almaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken birden çok özellik vardır. Bu özellikler:

1. Çelik Kapının Kalınlığı

Çelik kapının kalın bir yapıya sahip olması çelik kapının iyi olabileceğine dair bir ipucu verir. Çelik kapı ne kadar kalınsa o kadar dayanıklı ve sağlamdır. Yaşam alanlarınızı korumak için tercih edeceğiniz çelik kapıların en az 8-11 cm olması önemlidir.

2. Montaj

Çelik kapı montaj edilirken mutlaka beton kullanılmalı ve bu işlem bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Kapı montajında kullanılan beton kapı ile bütünleşerek esnemeye engel olur.

3. Kilit Sistemi

Çelik kapılarda kilit sistemi oldukça önemlidir. Çelik kapıların iyi bir kilit sistemine sahip olması için hem alttan hem de üstten kitlenmesi gerekir. Kapının kaç bölgeden kitlendiği güvenlik konusunda önemlidir; alt, orta, üst gibi birçok bölgeden kitlenen kapılar daha fazla güvenlik sağlar. Merkezi kilit sistemine sahip kapılar oldukça zor açılır.

 

İlginizi çekebilir: Kilitli Çelik Kapı Nasıl Açılır?

 

4. Sac Kalınlığı 

Çelik kapı; iç ve dış saclardan oluşur. İç saç tek parça ve kalın olursa daha fazla güvenlik sağlanır. Çelik kapıların sac kalınlıkları 1-2 mm olmalıdır. 

5. Yalıtım

İyi bir çelik kapının ses, toz ve ısı yalıtımı iyi bir biçimde yapılmalıdır. Çift mantolama sistemine sahip kapılar daha iyi yalıtım sağlar. 

6. Güvenlik Sertifikaları

Çelik kapı satın alırken Avrupa Birliği Güvenlik Sertifikası olup olmadığını sorabilirsiniz. Class 1 en kolay, class 6 ise en zor açılan kapıdır.

Tüm bunların yanında çelik kapının evinize görsel olarak uyum sağlaması da önemlidir. İyi bir çelik kapı kolaylıkla ve sessizce kapanmalıdır. Sağlam bir çelik kapı satın almak istiyorsanız tüm bu noktaları dikkate almanız gerekir. 

5 1 vote
İçerik Puanı
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? - Çelik Kapı Fiyatı
1 yıl önce

[…] İlginizi çekebilir: İyi Bir Çelik Kapı Nasıl Olmalı? […]