Çelik Kapı Fiyatı

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çelik kapı, çelik malzemeden üretilmiş bir kapı türüdür. Çelik kapılar, diğer kapı türleriyle karşılaştırıldığında çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Günümüzde evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda, ticaret merkezlerinde sıklıkla rastlanan çelik kapılar sağladığı güvenlik ve sağlam yapısı nedeniyle tercih edilirler. Çelik kapılar, çeşitli şekil ve tasarımlarda üretilirler. Bu kapıların; düz, kabartmalı, mat ya da parlak gibi farklı çeşitleri bulunabilir. Çelik kapıların kullanılacağı alanın dekorasyonuna uygun bir tasarıma sahip olması da güvenlik kadar önemlidir.

Çelik Kapı Alırken Dikkat Edilecekler

Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev, işyeri ya da başka bir alanda kullanılacak çelik kapıları satın alırken alana uygun olabilecek bir kapı tercihi yapmak oldukça önemlidir. Çelik kapı seçimi yaparken öncelikle ihtiyaçların belirlenmesi gerekir. Eğer sizin için önemli olan güvenlikse yüksek güvenlikli bir çelik kapı, önemli olan görüntüyse güzel tasarımlı bir çelik kapı tercih edebilirsiniz. Peki ya çelik kapı alırken dikkat edilecekler nelerdir? 

  • Kapının kalınlığı

Bir çelik kapıya kaliteli diyebilmek için kapının kalın olması gerekir. Çelik kapının üretiminde çelik saclar, ses ve izolasyon malzemeleri kullanılır. Üretimde kullanılan malzemeler kapının kalınlığını artırır. Bir çelik kapı ne kadar kalınsa o kadar sağlamdır. Bu nedenle en az 9-11 cm kalınlığındaki çelik kapıları satın almak önemlidir.

  • Kilit sistemi

Çelik kapının iyi bir kilit sistemine sahip olması güvenlik sağlaması açısından oldukça önemlidir. İyi ve güvenlikli bir çelik kapı alt, üst, orta gibi en az üç noktadan kilitlenmelidir. Çelik kapılarda yüksek güvenlik sağlanması için merkezi kilit sistemine sahip bir kapı tercihi yapmak gerekir. Eğer bir çelik kapı merkezi kilit sistemine sahipse açılması zorlaşır ve olası tehlikelere karşı koruma sağlar.

  • Yalıtım 

Çelik kapılar güvenlik sağlamanın yanında iyi bir ses ve ısı yalıtımı da sağlamalıdır. Dış dünyayla yaşam alanlarının bağlantısını kesen çelik kapıların dışarıdan ses gelmemesi için ve dışarıya ses çıkmaması için iyi bir yalıtıma sahip olması gerekir. Soğuk kış aylarında dışarıdan soğuk hava gelmesini engellemek için de iyi bir ısı yalıtımı olmazsa olmazdır.

  • Güvenlik sertifikaları

Tercih edilecek çelik kapının güvenlik sertifikasının bulunması oldukça önemlidir. Avrupa Birliği güvenlik sertifikaları class1, class2, class3, class4, class5 ve class6 olarak sınıflandırılır. Class1 sertifikasına sahip kapılar güvenlik önlemleri en düşük kapılardır. Class6 çelik kapı modelleri ise açılması en zor kapılardır.

  • Ölçü

Çelik kapının kullanılacağı alanın ölçülerine uygun olarak seçilmesi oldukça önemlidir. Yerine tam olarak oturmayan çelik kapılar tek hamlede açılabilir ve güvenlik önlemlerinin düşmesine neden olur. 

 

İlginizi çekebilir: İyi Bir Çelik Kapı Nasıl Olmalı?

 

Çelik Kapı Özellikleri Nasıl Olmalı?

Çelik kapıların özellikleri kapının kullanım amacına ve alanına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak çelik kapıların sahip olması gereken özellikler ise şunlardır: 

  • Sağlam bir yapıya sahip ve uzun ömürlü olmalıdır.
  • Güçlü bir çerçeveye ve iyi bir kilit sistemine sahip olması gerekir.
  • İyi bir ısı ve ses yalıtımı olmalıdır.
  • Estetik bir görüntüsü olmalıdır ve kullanıldığı alana uyum sağlamalıdır. 

 

Çelik kapıların özellikleri genel olarak yukarıdaki gibi olmalıdır fakat bu özellikler kullanım alanının ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Çelik kapıların; villa çelik kapıları, işyeri kapıları, ev kapıları gibi birçok farklı kullanım alanı bulunur. Bu kullanım alanlarının şartlarını ve özelliklerini değerlendirerek çelik kapı seçimi yapmak iyi bir çelik kapıya sahip olmanın ilk adımıdır. Daha sonra ise kalınlık, ölçü, yalıtım, güvenlik sertifikaları gibi farklı özelliklere dikkat edilmeli ve sonrasında çelik kapı satın alınmalıdır.

5 1 vote
İçerik Puanı
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
En Çok Tercih Edilen Çelik Kapı Modelleri [2023] - Çelik Kapı Fiyatı
1 yıl önce

[…] İlginizi çekebilir: Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? […]